Jak na citace?
Při psaní odborných prací citujeme zdroje, které využíváme a opíráme o ně své myšlenky. Zdroje uvádíme kvůli autorskému zákonu, etice, zpětnému ověření myšlenek, abychom ukázali schopnost práce s literaturou a zasadili naši práci do širšího kontextu. A v neposlední řadě abychom se vyhnuli plagiátorství.
Plagiátorství a jak se ho vyvarovat (krátké video)
Bibliografická citace by měla sloužit k jasné identifikaci citovaného dokumentu. Údaje by měly být, pokud je to možné, komplexně převzaty z citovaného informačního zdroje.
Citaci (dle ČSN ISO 690) pak jednoduše vygenerujeme pomocí generátoru citací Citace.com, zadáním povinných údajů dle typu příslušného dokumentu.
Jak na citace (krátké video)
Citační manažer je komplexní nástroj, který zjednodušuje a usnadňuje práci s citacemi. Všechny materiály máte k dispozici na jednom místě, citace je možné nejen vytvářet, ale také spravovat ve složkách, sdílet s ostatními, vytvářet jejich seznamy.
V současné době lze využít citační manažery s licencí na UP – Citace PRO Plus a EndNote Web.
Přístup je prostřednictvím jednotného přihlášení (tj. zadáním přístupového jména a hesla jako do Portálu UP) z adresy: www.citacepro.com/prihlasit?instituce=UPOL
K hlavním přínosům manažeru Citace PRO Plus patří rozhraní v českém jazyce a podpora více než 8 000 citačních stylů, včetně normovaného ČSN ISO 690, který zahraniční manažery většinou nenabízejí.
V rámci citačního manažeru můžete dále využít doplňků do internetových prohlížečů (k získávání citací jednoduše z knihovních katalogů, e-zdrojů, discovery systémů, webových stránek, knihkupectví, Wikipedie atd.) a rozšíření do MS Wordu, díky němuž mohou uživatelé vytvářet citace rovnou při psaní svých odborných textů.
V případě MS Office 365 je potřeba zažádat o povolení instalace doplňku prostřednictvím Helpdesku.
Návod k využívání manažeru Citace PRO Plus (PDF)
EndNote Web – přístup je možný také v rámci rozhraní Web of Science, před vstupem je potřeba se nejdříve jednorázově zaregistrovat.
Do EndNote lze vkládat záznamy z různých rešeršních systémů. Je možné sestavovat bibliografie, vkládat citace dokumentů přímo do textu atd.
Bližší informace o EndNote naleznete na stránkách producenta.
Dále je k dispozici řada volně dostupných citačních manažerů, např. Mendeley, Zotero aj.
POZOR! Nezapomeňte však, že žádný nástroj není dokonalý, je potřeba alespoň základní znalost citování a překontrolování/upravení vytvořené citace!
- Jak citovat (PDF) – příručka objasňující pravidla a zásady citování s praktickými příklady citací
- Jak citovat: citační styly – příručka pro citační styly ACS, AIP, AMA, APA, ASA, CBE/CSE, ISO 690, NLM/Vancouver
- Praktické tipy pro citování podle ČSN ISO 690:2011 (PDF) – přehledný materiál s názornými příklady citování mnoha typů dokumentů
1.12.2022 vstoupila v platnost nová verze ČSN ISO 690:2022 – nejdůležitější změny, které přináší ISO 690:2022. - Výklad ČSN ISO 690:2022 (01 0197) Bibliografické citace (PDF) – účinná od 1. prosince 2022
Nevíte si stále rady a potřebujete pomoci? Napište nám na iv@upol.cz.